Moja história a cesta k pracovným labradorom

Poľovníctvo a výber plemena

Od detstva som bola vedená k poľovníctvu, keďže som vyrastala v rodine, kde moji dvaja ujovia sú vášnivými poľovníkmi. Už ako 10 ročná som s nimi chodila na poľovačky a učila sa od nich. Vďaka poľovníctvu a mojej rodine som sa naučila všetko o prírode, o starostlivosti, zodpovednosti a správaní sa v nej, ako aj ešte väčšej lásky ku krajine, jej bohatstvu a zvieratám. Prírodu som milovala od svojho detstva, domov som priviedla každé živé stvorenie, ktoré som našla. Mali sme naozaj veľa psíkov, boli súčasťou môjho života od malička a ktoré ma takisto mnohému naučili.

V roku 1995, keď som mala 19 rokov, som si urobila poľovnícke skúšky, ako aj zbrojný pas a za nejaký čas som sa stala členkou poľovného združenia Jastrab Rohovce v Rohovciach.

Keď nastal čas zaobstarať si psa, nevedela som sa rozhodnúť, aké plemeno by bolo pre mňa najvhodnejšie. Trvalo takmer 10 rokov, kým som mala svojho prvého psa (využiteľného v poľovníctve a s poľovnými skúškami). V mojom okolí mali poľovníci väčšinou stavačov, no ich práca ma až tak nepresvedčila. Až som stretla jednu veľmi šikovnú maďarskú vyžlu a rozhodla som sa pre toto plemeno, resp. pre šteniatko po tejto sučke. Bola to sučka môjho poľovného kolegu Mira Pálika, Biza.

Labrador Retriever

Ale kým som si nového psíka zaobstarala, dostala som darom labradorského retrievera. Bola to sučka labradorského retrievera, volala sa Sendy a vďaka nej som si zamilovala toto plemeno. Nestihli sme toho spolu veľa, ale bola veľmi šikovná a vnímavá, veľmi rýchlo sa učila. Krátko po tom, ako dosiahla jeden rok, mi ju ukradli zpred nášho domu. Veľmi som bola z toho smutná a nešťastná. Napriek pátraniu a hľadaniu sa mi ju nepodarilo nájsť a dodnes neviem, čo sa s ňou stalo.

Dlho som ale nezostala bez psa, keďže mi bol znova darovaný labrador retriever, tento krát čierny chlapec. Fox Nisus, môj Lord. Lord je úžasný, verný a spoľahlivý poľovník, ktorý sa do svojich 15 rokov zúčastňoval so mnou aj každoročného poľovníckeho plesu. Vo svojich 16 rokoch (2020) dnes môžem povedať, že vychovával veľa šteniat a vždy im nahrádzal ten správny otcovský vzor a dnes si plne užíva dôchodok.

Pracovná línia labradora

V roku 2003 som spoznala Stefanie Latham, kde som sa po prvýkrát stretla s pracovnou líniou labradora a naučila sa efektívnejší spôsob tréningu a práce so psom. Strávila som u nej pár rokov, ktoré mi vedomostne aj skusenosťami dali veľmi veľa. Mala som možnosť trénovať a viesť viacerých Stefaniných psov na poľovačkách v Rakúsku, ako aj na súťažiach.

Trialový labrador na Slovensku

Nadišiel čas a príležitosť priviesť moju prvú trialovú sučku. Fernshot Olivia. Bola to moja osudová a dokonalá sučka vo všetkých smeroch. Nikdy na ňu nezabudnem. Stefanie mi ju priniesla z Anglicka v máji roku 2007 a odvtedy sme boli nerozlučná dvojka. Bola to neskutočne lojálna sučka, s obrovským „will to please“. Urobila všetko, čo mi na očiach videla a v tréningu sme napredovali neuveriteľne rýchlo, bol to prirodzený talent a prácu milovala. Prvá skúšku, ktorú som s ňou absolvovala, bola chovná skúška OVVR, keď mala 5 mesiacov. Už vtedy pracovala so zverou, bola neskutočne učenlivá, napredovali sme prirodzene, stačilo jej ukázať raz, čo som od nej chcela a ona to už vedela na 100%. Bolo mi cťou a radosťou ju vychovávať, trénovať, pracovať s ňou. Naozaj jedinečný a úžasný pes.

Vznik chovateľskej stanice

V roku 2009 som si založila chovateľskú stanicu, ktorej som hľadala dlhšie vhodný názov. Konečný verdikt padol na AGUZANNIS, čo je spojenie môjho mena Anastázia Guzanová a mena môjho Lorda, FOX NISUS. Napriek tomu, že sa nestal chovným psom (kvôli nezostúpenému semenníku), bol skvelým poľovníkom, spoľahlivým a zodpovedným pracantom, na ktorého som sa vždy mohla v revíri spoľahnúť.

Zakladateľkou môjho chovu bola samozrejme moja Via, ktorá mojej chovateľskej stanici dala užasné, šikovné a veľmi úspešné šteniatka. Pre jej prvý vrh som jej vybrala krycieho psa Brackena, Ragweed´s Travel. Brackena som poznala od narodenia, videla som ako pracuje, jeho povahu a videla som ako rastie a stáva sa z neho šampión. Veľmi sa mi jeho práca a charakter páčili. Pre Viu to bol ideálny partner, preto som aj prvý vrh zopakovala. Oba vrhy boli veľmi úspešné a šteniatka úžasní a verní pracanti.

Anastázia Guzanová
Aguzannis kennel